Windows

Microsoft, Yeni Windows 10 Yüklemelerinden İki Stok Uygulamasını Kaldırdı

Microsoft, Windows 10 için Paint 3D ve 3D Viewer uygulamalarını 2017’de piyasaya sürdü. Şirket şimdi bu uygulamaların temel uygulamalar arasında olmaması gerektiğini düşünüyor ve bu nedenle bu iki uygulamayı gelecekteki Windows 10 kurulumlarınızdan kaldırıyor.

Paint 3D ve 3D Görüntüleyicinin Windows 10’dan Kaldırılması

Microsoft Bloglarında duyurulduğu üzere şirket, gelecekteki Windows 10 Insider derleme kurulumlarınızın varsayılan olarak Paint 3D ve 3D Viewer uygulamalarını içermeyeceğini söylüyor. Şirket, bu iki hisse senedi uygulamasını listesinden kaldırıyor.

İşte resmi duyuru:

3D Görüntüleyici ve Paint 3D artık en son Insider Preview sürümlerinin temiz kurulumlarına önceden yüklenmeyecek. Her iki uygulama da Mağazada bulunmaya devam edecek ve bir işletim sistemi güncellemesinden sonra cihazınızda kalacaktır. Dolayısıyla, bilgisayarınızı normal şekilde yükselttiyseniz, bu uygulamaların uygulama listenizde değiştiğini görmemelisiniz.

Bu duyuru şu anda yalnızca Insider derlemeleri için geçerli olsa da kararlı Windows 10 derlemeleri için uygulanması çok uzun sürmez.

Paint 3D ve 3D Görüntüleyici Uygulamaları

Paint 3D aslında Microsoft’un geleneksel Paint uygulamasını değiştirme ve bilgisayarınızda hem 2D hem de 3D sanatlar oluşturmanıza izin verme planıydı. 3D Viewer, ışıkları değiştirme, modelleri inceleme ve çeşitli gölgeleme modellerinde ince ayar yapma gibi çeşitli kontrollerle birlikte 3D modelleri görüntülemenize yardımcı olan bir uygulamaydı.

Görünüşe göre Microsoft artık bu uygulamalarda pek bir potansiyel görmüyor ve bu nedenle bunları yeni Windows 10 kurulumlarına dahil etmemeye karar verildi.

Windows 10’da Paint 3D ve 3D Görüntüleyiciyi kaybetme

Bilgisayarınızı en son sürümlere yükseltirseniz bu uygulamaları kaybetmezsiniz. Bu uygulamalar yalnızca bilgisayarınıza Windows 10’un bir kopyasını temizlerseniz kaldırılacaktır.

Bilgisayarınızda bu uygulamalar yüklüyse, bunları her zamanki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Senin için hiçbir şey değişmeyecek.

Microsoft Bunları Kaldırdıktan Sonra Paint 3D ve 3D Görüntüleyici Nasıl Elde Edilir

Microsoft, bu iki uygulamanın da Microsoft Store’da bulunmaya devam edeceğini ve bunları diğer normal uygulamalar gibi indirebileceğinizi söylüyor.

Bu nedenle, yeni bir Windows 10 yüklemesi yaptıktan sonra, temel olarak Microsoft Mağazasını ziyaret etmeniz, bu uygulamaları aramanız ve uygulamaları bilgisayarınıza indirmek için indirme düğmelerine tıklamanız gerekir.

Bu uygulamaları bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, Microsoft Store’daki bu uygulamalara doğrudan bağlantılar aşağıda verilmiştir:

Yeni Windows 10 Kurulumlarında Daha Az Bloatware

Bilgisayarınıza bir dahaki sefere Windows 10 yüklediğinizde, ilgilenmeniz gereken iki tane daha az hazır uygulamanız olacak. Ancak, bu uygulamalara ihtiyacınız varsa, bunları her zaman resmi Microsoft Mağazasından edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu