Windows

Kaldırmanız Gereken Gereksiz Windows Programları

Bilgisayarınızdaki tüm yazılımlardan aslında düzenli olarak kaç program kullanıyorsunuz? Çoğu insan, sistemlerinde makul miktarda gereksiz yazılım yüklü tutar. Bu uygulamalardan bazıları güncelliğini yitirmiş olsa da, diğerleri Windows bloatware, kötü amaçlı yazılım veya bilgisayarınızdan kaldırabileceğiniz diğer önemsiz yazılımlardır.

1. QuickTime

QuickTime, Apple’ın video oynatıcısıdır. Hala macOS’ta mevcut bir program olsa da, şirket 2016’dan beri Windows sürümünü desteklemiyor.

Apple, Windows için QuickTime’ın kullanımdan kaldırıldığını duyurduktan kısa bir süre sonra, Trend Micro, yazılımda birkaç kritik güvenlik açığı olduğunu duyurdu. Apple bunları hiçbir zaman düzeltmeyeceğinden, artık QuickTime’ın yüklü olması güvenli değildir.

QuickTime’ın kaldırılması, iTunes buna güvenmediği için herhangi bir kesintiye neden olmamalıdır. QuickTime için bir değişikliğe ihtiyacınız varsa, hemen hemen her şeyi oynayacak olan VLC’yi kullanın.

2. CCleaner

CCleaner bir zamanlar önemsiz şeyleri temizlemek için güvenilir bir Windows uygulamasıydı, ancak Avast tarafından satın alındıktan sonra itibarı yok oldu. Sorunlar arasında izinsiz zorunlu güncellemeler, yeniden başlatıldıktan sonra kendi kendine etkinleşen veri toplama ve yazılımın kendisinin farkında olmadan kötü amaçlı yazılım dağıtır.

Windows’un kendisinde yerleşik olan uygun temizleme aracı zaten mevcut. CCleaner’a veda edebilirsiniz.

3. Crappy PC Temizleyicileri

Birçok kişi bir noktada bir bilgisayar temizleme uygulamasını yüklemiştir (veya yanlışlıkla yüklemiştir). Kayıt defteri temizleyicileri Windows’un performansını hiç iyileştirmediğinden, bu ürünlerin çoğu yararsızdan zararlıya kadar çeşitlilik gösterir. Yüklü uygulamalar listenizde MyCleanPC veya PC Optimizer Pro gibi çöpler bulursanız, bunları kaldırmalısınız.

4. uTorrent

uTorrent bir zamanlar torrent yazılımlarının altın standardı olarak kabul edildi. Ancak, yıllar içinde onu şimdi güvenilmez kılan birçok sorunu vardı.

Arabirime reklamların sıkıştırılmasının yanı sıra, uTorrent ayrıca can sıkıcı olan diğer yazılım araçları için teklifler de içerir. En kötü suçu, uygulamanın kripto para birimi madenciliği yazılımında kullanıcılara haber vermeden paketlendiği tespit edildiğinde 2015 yılında geldi. Bu, bazılarını hayır kurumlarına verdiği iddia edilen şirkete para kazanmak için arka planda sistem kaynaklarınızı boşa harcadı.

Artık uTorrent ile uğraşmanıza gerek yok. Tüm bu saçmalıklardan arınmış olduğu için qBittorrent’in en iyi torrent istemcisi olduğunu düşünüyoruz.

5. Adobe Flash Player ve Shockwave Player

Adobe Flash Player, Ocak 2021 itibarıyla artık desteklenmemektedir. Şu anda tüm modern tarayıcılarda engellenmiş olsa da, Flash’ın yerel kopyalarını yine de kaldırmalısınız. Adobe artık güncelleme yapmadığından, bu sizi gelecekteki güvenlik sorunlarından koruyacaktır.

Benzer bir çalışma zamanı eklentisi olan Adobe Shockwave Player 2019’da kullanımdan kaldırıldı. Şirket artık onu indirme için sunmuyor ve buna ihtiyaç duyan bir web sitesi bulmanız son derece olası değil.

Bu nedenle hem Shockwave Player hem de Flash Player’ı kaldırmalısınız. İkisi de geçmiş ve bugün gereksiz bir çağın kalıntıları.

6. Java

Java başka bir medya çalışma zamanıdır ve iki bileşen içerir: Masaüstünde Java ve tarayıcılar için Java eklentisi (güvenlik sorunları olmasıyla ünlüdür). Bir zamanlar oldukça yaygın olmasına rağmen, günümüzde çok az sayıda web sitesi bunu kullanıyor. Yazma sırasında W3Techs, web sitelerinin yüzde 0,02’den azının Java kullandığını gösteriyor.

Chrome ve Firefox’un modern sürümleri bunu desteklemiyor, bu da Java’nın eskisinden daha az güvenlik sorunu olduğu anlamına geliyor. Bir Android geliştiricisi değilseniz veya Java’ya dayanan bazı özel yazılımlar kullanmıyorsanız, onu kaldırmalısınız. Muhtemelen bir farkı asla fark etmeyeceksiniz

7. Microsoft Silverlight

Silverlight, bir zamanlar tarayıcınızda zengin medya içeriğini etkinleştiren, Adobe Flash’a benzer bir web çerçevesidir. Yıllar önce, bu eklentiler birçok web sitesinde gerekliydi. Ama şimdi kullanımdan kaldırıldılar ve artık kullanışlı değiller. W3Techs’e tekrar baktığımızda, 2021’in başlarında web sitelerinin yüzde 0,03’ünden daha azının Silverlight kullandığını görüyoruz.

Modern tarayıcılar Silverlight ile bile çalışmaz; Chrome ve Firefox yıllardır desteklemiyordu ve Edge ile hiçbir zaman uyumlu olmadı. Silverlight, uyumluluk nedenlerinden ötürü Windows 10’un yalnızca bir parçası olan Internet Explorer’da yalnızca resmi olarak desteklenmektedir. Silverlight’ı kaldırarak hiçbir şey kaybetmezsiniz.

8. Tüm Araç Çubukları ve Gereksiz Tarayıcı Uzantıları

Windows 10’dan neyi kaldıracağınızı merak ettiğinizde, bariz adaylardan biri tarayıcınızda önemsizdir. Araç çubukları bir zamanlar çok daha yaygın bir sorun olsa da, Chrome’un ve diğer tarayıcıların modern sürümleri neyse ki mücadele etti ve çoğunlukla onları ortadan kaldırdı. Ancak, spam içerikli uzantılar hala günümüzde varlar.

Bing Çubuğu, Google Araç Çubuğu, Ask Araç Çubuğu, Yahoo! Araç Çubuğu veya Babylon Araç Çubuğu. Bunlardan herhangi birini bulursanız, kaldırın. Bundan sonra, tarayıcılarınızdaki yüklü eklentileri veya uzantıları inceleyin. Güvenilir uzantılar bile gölgeli şirketlere satılabileceğinden, oradaki her şeyi tanıdığınızdan ve gözden geçirdiğinizden emin olun.

9. WinRAR

Etrafta bir dosya çıkarma ve sıkıştırma aracına sahip olmak kesinlikle yararlı olsa da, WinRAR bu iş için en iyi seçim değildir. Uygulama, eski usul “paylaşılan yazılım” lisansı nedeniyle biraz önemli hale geldi. WinRAR’ın bir “deneme” sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz, bu, bir süre kullandıktan sonra ödeme yapmanızı ister. Ancak, ödeme yapmasanız bile uygulama sizi asla kilitlemiyor, böylece onu süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Buna rağmen, WinRAR’ı kullanmak için gerçekten bir neden yok. 7-Zip , çoğu insanın ihtiyaçlarını karşılayan ücretsiz ve basit bir araçtır. 7-Zip’i çok çirkin bulursanız, başka bir dosya çıkarma aracı deneyin . Ancak ne yaparsanız yapın, lütfen WinRAR için ödeme yapmayın.

Bu Programları Windows 10’dan Kaldırın

Yukarıdaki programlar gereksizdir çünkü artık herhangi bir yararlı işleve hizmet etmezler. Bir şeyi kaldırır ve daha sonra yeniden ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, her zaman yeniden yükleyebilirsiniz

Sisteminizde biraz temizlik yapmak ve eski veya önemsiz Windows 10 programlarını kaldırmak her zaman iyi bir fikirdir. Hatta daha ileri gidebilir ve gereksiz Windows klasörlerinden de kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu