iPhone 13 ProiPhone Telefonlar

iPhone 13 Piyasaya Sürülmesi Çip Kıtlığı Nedeniyle Ertelenebilir

Apple’ın ana üretim ortaklarından biri olan Foxconn, yonga sıkıntısının bu yılın sonundaki büyük lansmanları etkileyebileceğini duyurdu. Şirket, hangi lansmanların bu eksikliğin etkileyeceğini belirtmedi, ancak şirketin önümüzdeki iPhone 13 serisini ima ettiği varsayılabilir. 

Şirket, küresel yonga kıtlığı nedeniyle sevkiyatların 2021 yılında yüzde 10 azalacağını belirtti. Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu, şirketin son kazanç çağrısında bu ay kıtlığın fark edildiğini söyledi. Ayrıca şu anda şirketin arzın ne kadar süre etkileneceğinden emin olmadığını ve kıtlığın en azından gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar uzayabileceğini de sözlerine ekledi. 

Liu, yatırımcılara arz kısıtlamasının uzun zaman önce teminat altına alınan siparişleri etkilemeyeceğini garanti etti. Ancak ev ekonomisi ürünlerini etkileyecektir. 

Apple dışında, Foxconn’un bazı büyük müşterileri arasında  Apple, Google, Microsoft ve HP bulunmaktadır.

Geçen yıl da benzer bir gecikme, Covid-19 salgınının zirvesinde görüldü. Foxconn’un üretim hattındaki bu gecikme, iPhone 12 serisinin lansmanının gecikmesine neden oldu .

İPhone 13 serisinin Eylül ayında duyurulması bekleniyor. Bununla birlikte, eksiklik üretimde bir gecikmeye neden olursa, iPhone lansmanının Kasım ayına veya hatta çok daha ileri bir tarihe ertelendiğini bir kez daha görebiliriz.

Yonga kıtlığı yalnızca Foxconn ile sınırlı değil, sektördeki Samsung, Sony ve Microsoft dahil diğer birçok oyuncu da benzer kıtlıklarla karşı karşıya. Intel, AMD ve daha fazlası gibi PC şirketleri de PS5 gibi çok sayıda gecikmeye ve stokta olmayan ürünlere neden olan yonga sorunları ile karşı karşıyadır.

Tepkiniz nedir ?

Mükemmel
0
Güzel
0
Yanındayım
0
Düşündürücü
0
Olmamış
0

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir