Android 12

Android 12 Özellikleri Ortaya Çıkmaya Başladı

Dün, Google ilk olarak Pixel telefonlar için Android 12 Geliştirici Önizlemesi 2’yi (DP2) yayınladı. Bu ayın başlarında yayınlanan DP1.1 yamasının ardından, DP2 geliştiricilere uygulamalarında kullanmaları için birçok yeni özellik sunuyor. İlk sürümde olduğu gibi, DP2 de geliştiricilerin yakında çıkacak olan Android 12 API’sını test etmeleri ve geri bildirim göndermeleri için “öncelik penceresinde” yer alıyor. Android 12 Developers Preview 2 sistemindeki en iyi 10 özelliğe bir göz atalım.

1. Koyu tema artık daha açık ve daha parlak

Pixel’de, AMOLED meraklılarının dikkatini çekmek için gerçek bir karanlık tema kullanıyor. Şimdi, Android 12’nin ikinci önizleme sürümünde Google, karanlık temayı daha açık ve parlak hale getiriyor. Bu son sürümün yayınlanmasıyla tema koyu, simsiyahtan açık griye değişiyor. Google’a göre gri tema OLED ekranda daha fazla güç tasarrufu sağlıyor. Beyaz temaya göre çok daha az güç tüketir.

2. Tek el modu etkinleştirildi ve tamamen kullanılabilir

Piksel ayarları menüsünün “hareketler” bölümünde, Android 12 DP2 bir “tek el modu” seçeneği ekler. Kullanıcılar, ekranın alt kısmında aşağı kaydırarak bu özelliği etkinleştirebilirler. Varsayılan olarak, bu özellik Pixel 3 XL test cihazında etkin değildir. Çalışma prensibi, iOS’taki Erişilebilirlik’e çok benzer.

Bu güncelleme eksiksiz bir menü ile birlikte gedliyor ve kullanıcılar üç seçeneğe sahip olacaklar. İlk olarak, işlevi gerçekten etkinleştirmek için açın / kapatın. Uygulamalar arasında geçiş yaparken tek el modunu otomatik olarak kapatmak için ikinci bir kol da bulunuyor. Son olarak, belirli bir süre sonra tek el modundan çıkma seçeneği bulunuyor. 4 saniye, 8 saniye veya 12 saniye seçebilir veya zamanlayıcıyı tamamen kapatabilirsiniz.

3. Wi-Fi paylaşımı artık parlak tema modunda

Android 10’da Google, WiFi şifrelerini hızlı bir şekilde paylaşmak için kullanışlı bir işlev eklemişti. Ancak Android 12 ile birlikte bu özellik değişiyor. Android 12 DP2’de, WiFi paylaşım kullanıcı arayüzü daha hafifletilmiştir.

Android sistemindeki WiFi paylaşım arayüzü, ağ adı (SSID) ve parolanın yanı sıra bir QR kodu da gösterecektir. Bu ekran, güvenliği sağlamak için cihazın PIN kodunun veya parmak izinin onaylanmasını isteyecektir.

Google artık bu kullanıcı arayüzünü her zaman parlak modda olmaya zorluyor. Bu, kesinlikle kameranın QR okumasını kolaylaştırmak için küçük bir tasarım dokunuşudur. Ancak can sıkıcı bir yan etki yaratır. Cihazınız karanlık moda ayarlandığında, düz metin şifresi ve ağ adı görünmez hale gelir. Yine de, kullanıcılar parlak moda geri dönerek bu sorunu kolayca çözebilirler. Google, bu sorunu kesinlikle giderecektir.

4. Yeniden tasarlanmış widget listesi, kilit ekranı PIN kodu ve desen giriş ayarı

Google, kilit ekranındaki PIN kodu girişinde bazı ince ayarlamalar yaptı. Girdiğiniz sayı ile sayısal tuş takımı arasındaki bölme çizgisi artık mevcut değildir. Ayrıca, Giriş tuşu artık mavi düğmeye sahip değil. Bununla birlikte, “acil arama” Butonu gölge tasarımını aldı ve şimdi daha belirgindir. Buradaki bir diğer küçük değişiklik, desen kilidinin çizgisinin artık daha kalın olmasıdır.

Pixel cihazlardaki açık ve koyu temalara ek olarak Widget listesi de bulunuyor. Sayfa artık dönen bandı gizler ve siz genişletene kadar uygulamada hangi widget’ların bulunduğunu göstermez. Bu, onu daha kompakt hale getirir. Başka bir deyişle, uygulama simgesi çok daha büyüktür ve uygun bir sayı içerir.

Bir seferde yalnızca bir kare konuşlandırılabilir. Android 12’deki widget’ların yeniden tasarımı daha temiz bir yaklaşım sağlar.

5. Resim içinde resim özelliği yeni hareketler ve gizleme getiriyor

Videoyu oynatan medya uygulamasından çıkıldığında,  Android 12 DP2 , animasyonun tamamlanması için ana sayfaya geri kaymasını beklemek yerine hemen resim içinde resim moduna geçecektir. Google, “Bu, geçişi daha sorunsuz hale getirir ve algı performansını iyileştirir” dedi. Resim içinde resim penceresi artık ekranın sol / sağ kenarına sürüklenerek geçici olarak gizlenebilir / rafa kaldırılabilir ”.

Tek bir tıklama, hepsini genişletmek yerine yalnızca kontrolleri görüntüleyecektir. Ancak çift tıklama, tam ekrana girmek yerine mevcut ve maksimum PIP boyutu arasında geçiş yapacaktır. Pencere, yakınlaştırmak için sıkıştırılarak da yeniden boyutlandırılabilir.

6. Medya oynatıcı kullanıcı arayüzü artık sistem vurgu renklerini kullanıyor

Google, medya oynatıcı kullanıcı arayüzü vurgu rengini herhangi bir içerik oynatımına değil, sistem temanıza uyacak şekilde değiştiriyor.

İlk bakışta çok büyük bir değişiklik olmasa da cihazınızın belirli bölümlerinin belirginliğini değiştirecektir. Değişiklikler en çok kilit ekranınızda göze çarpacaktır. Android 12 DP1 aslında bazı düzenleri ayarladı, ancak bu yalnızca medya oynatıcı kullanıcı arayüzünün renk değişikliğidir.

“Stil ve Duvar Kağıdı” bölümünde sistem temasının ana rengini seçtiğinizde, seçtiğiniz renk herhangi bir hızlı ayar anahtarı ve ayar sayfası için kullanılacaktır. Şimdi, bu ana renk aynı zamanda medya kurtarma kullanıcı arayüzü ve kilit ekranı medya oynatıcısı için de geçerli olacaktır.

7. Yeni Pixel Launcher arama çubuğu geliştirme aşamasındadır

Google Asistan artık Android’de, özellikle de Pixel cihazlarda her tür aramanın odak noktası. Ancak Google, başlatıcınızda cihaz aramayı kolaylaştırmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. Android 12 ile yeni bir çıta çıkabilir.

Kullanıcılar, Android başlatıcıda Asistan arama çubuğu aracılığıyla yerel cihaz araması gerçekleştirebilir. Özellikle cihazınızda bir uygulama arayabilseniz de, Google arama sonuçlarını da alacaksınız.

Android 12’de Google, Asistan / Google arama çubuğunun yerini alacak yeni bir cihaz arama çubuğu hazırlıyor. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, Pixel Launcher’da etkinleştirildikten sonra bu yeni seçeneğin herhangi bir Google logosu olmayacaktır. Bu özelliği kullanırsanız, yalnızca cihazdaki içeriği doğrudan arar. Ne yazık ki, bu genel halk için bir işlev değildir ve normal kullanıma hazır değildir.

Gördüğünüz gibi, kullanıcıların farklı arama sonucu kaynaklarını açıp kapatabilecekleri bir ayarlar menüsü var. Olası sonuçlar, uygulamaları, uygulama kısayollarını, ayarları, kişileri, widget’ları ve Play Store’u içerir. Bir de “nasa” kod adı var ama ne olduğu henüz belli değil.

8. “Game Dashboard”; kayda, YouTube akışına ve diğer işlevlere hızlı erişim sağlar

Google, Android 12 için bir “Game Dashboard” geliştiriyor – belki de Pixel telefonlara özel. Bu özellik, kullanışlı kontroller ve bilgiler ekler. Bu özellikler, saniye başına kare sayacı, basit yakalama seçenekleri ve YouTube akış kısayollarını içerir.

Android 12 oyun kontrol paneli hızlı ayarları, oyuncuların ekran görüntülerine ve kayıt seçeneklerine kolayca erişmesi için görünüyor. Diğerlerinden farklı olarak, bu saniye başına kare hızı, Android’deki genel üçüncü taraf uygulamalarının bir işlevi değildir. Bu işlev, özellikle PC’ler tarafından yaygın olarak kullanılan bir işlevdir.

Aynı zamanda, oyun kontrol panelindeki iki büyük kare, oyuncuların ihtiyaç duyabileceği işlevlerin kullanımını kolaylaştırıyor gibi görünüyor. Soldaki kutu şu anda boş ve sağdaki kutu, mobil oyununuzu YouTube’da canlı yayınlamak için hızlı erişim sağlar. Şu anda, Android 12 oyun kontrol panelindeki bu seçeneğe tıklamak sadece YouTube uygulamasını doğrudan açar

Unutulmaması gereken bir nokta, bu Android 12 oyun kontrol panelinin kodunun her zamanki “com.android.systemui” yerine “com.google.android.systemui” altında dosyalanmış olmasıdır. Bunun, Google’a Özel Pixel telefonlar için olduğunu gösterebileceğini düşünüyoruz.

9. Kişi alanı pencere öğesi, akrabalarınız ve arkadaşlarınızla sohbet etmenizi hatırlatmak için oluşturulabilir.

Sızan modelde, Android 12’nin yakında çıkacak daha ilginç özelliği “People Space”. Bu özellik, arkadaşlarınızı ve ailenizi ana ekrana yerleştirebilir. Android 12 DP2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte bu People Space widget’ı şekillenmeye başladı.

İlk sahte görüntülerde, “Kişiler Alanı” widget’ı bir “konuşma” olarak tanıtıldı. Sevdiklerinizi önemli bir hatırlatma konumuna getirir.

Android 12 DP2 ile kullanıcılar People Space widget’ını etkinleştirebilir. Ana ekrana bir pencere öğesi eklediğinizde, son alınan bildirimler listesinden seçim yapmanız istenecektir. Bunlar, Android tarafından “sohbet” olarak işaretlenir. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde Telegram ve Slack’i desteklediğini görebilirsiniz .

Bir görüşme seçtikten sonra, “Kişiler Alanı” widget’ını ana ekranınıza yerleştirebilirsiniz. Burada, o kişi veya grupla ne kadar süredir sohbet ettiğinizi size söyleyecektir.

“Kişi Alanı” widget’ının varsayılan olarak “3 × 2” boyutunda olması garip. Bu açıkça tek bir diyalog hatırlatması için gerekenden çok daha büyük. Ek olarak, ilk sızıntı bilgisinde, farklı köşe eğrilerinde düzenlenmiş birden fazla widget gördük.

10. Google Pay zaten kullanılabilir

NFC ödemesinin olmaması nedeniyle, çoğu kişi erken Android geliştirici önizleme sürümünü yüklemeyecektir. Google Pay artık Android 12 DP2’de etkindir. Google’a göre, Google Pay üzerinden yaptığı NFC ödemesinde artık sorun yok.

Diğer güncellemeler ve talimatlar

Güvenlik

Android uygulamaları, kilit ekranı bildiriminde işlem yapmadan önce kullanıcıdan cihazın kilidini açmasını isteyebilir. Örneğin, bir sohbet uygulaması bir mesajı silmeden önce kimlik doğrulaması gerektirebilir. Aynı zamanda geliştiriciler, hassas uygulamalarında ve iş akışlarında kaplamaların görünmesini engelleyebilir.

Kullanıcı deneyimi

Uygulamalar, cihazın yuvarlak köşeleri hakkında ayrıntılar isteyebilir. Yarıçap, merkez noktası ve diğer veriler, geliştiricilerin yakındaki UI öğelerini ayarlamasına olanak tanır. Bu, herhangi bir kesintiyi önler.

CompanionDeviceService API

Android 12, CompanionDeviceService API özelliğini sunar. Bu işlev, akıllı saatler ve fitness izleyicileri gibi cihazları yönetmek için uygulamaları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Giyilebilir bir cihaz telefonunuzla yakın temasa geçtiğinde, yardımcı uygulama etkin olacaktır.

Cihaz yakında olduğu sürece, sistem hizmetin bağlanmasını sürdürecektir. Cihaz menzile girip çıktığında veya kapandığında, sistem servisi bilgilendirecektir.

Diğer değişiklikler

Android 12 DP2’deki diğer değişiklikler, daha doğru bir bant genişliği tahmin API’sini içerir. Ayrıca grafik efektleri (bulanıklık, renk filtreleri vb.) Uygulamak daha kolaydır.

Google Android 12 geliştirici önizleme sistemi Pixel 3 (XL), Pixel 3a (XL), Pixel 4 (XL), Pixel 4a, Pixel 4a 5G ve Pixel 5’te kullanılabilir. Kullanıcılar Android emülatöründe Android 12’yi de kullanabilir. Google resmi olarak, Android 12 DP2’nin (SPP2.210219.008) hala “yalnızca geliştiriciler için, günlük veya tüketici kullanımı için uygun olmadığını” belirtiyor.

Tepkiniz nedir ?

Mükemmel
1
Güzel
0
Yanındayım
0
Düşündürücü
0
Olmamış
0

5 Yorum

  1. […] Android 12 Developer Preview 1‘den sonra hata düzeltmelerine odaklanan benzer bir güncelleme de aldık. Ve şimdi, bir sonraki geliştirici önizlemesinden sonra da görebileceğimiz hataları düzeltmek için düzenli bir süreç olacak gibi görünüyor. En son Geliştirici Önizlemesi 2.1, spp2.210219.008 derleme numarasıyla birlikte geliyor. […]

  2. […]  Android 12 yeni özellikleri ortaya çıkmaya başladı ve şimdiden özellikleri hakkında geniş bir bilgi birikimine sahibiz. Bu arada, hali hazırda telefon üreticileri şu anda uygun cihazları için Android 11 yükseltmesine devam ediyor. […]

  3. […] göre Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başladı ve şimdiden özellikleri hakkında geniş bir bilgi […]

  4. […] Android 12 hızlı bir şekilde giriş yaptı ve günden güne özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Android 12 ile birçok harika ve kullanışlı özellik getiriyor. Bu Yazımızda, aşağıda Android 12 destekli Realme cihazlarının tümünü listeledik. […]

  5. […] Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başlıyor. Android 12 ile birçok harika ve kullanışlı özellik getiriyor. Bu makalede, aşağıda Android 12 destekli Realme cihazlarının tümünü listeledik ve yaklaşan yazılım hakkında yeni bir şey duyduğumuzda bu makaleyi güncelleyeceğiz. […]

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir