Android 12

Android 12 Duyuruldu İşte Detayları !

Google, Google I / O etkinliğinde Android 12 ile ilgili özellikleri açıkladı ve büyük bir yeniden tasarım ve birkaç yeni özellik getirdi.

Android 12 bir süredir geliştirici modundaydı ve Google artık nihayet son Beta 1 Olarak duyurdu. Android 12, bu yılın ilerleyen günlerinde Asus, OnePlus, Xiaomi, Oppo, Samsung ve daha fazlası gibi ortaklarla birlikte birçok Pixel cihazında ve birçok üçüncü taraf Android cihazında piyasaya sürülecek.

Google, 2014’ün Android 5 Nougat’ından bu yana Android’e en büyük tasarım değişikliğini getiriyor. Ve önceki tasarım güncellemelerinin aksine, Google yeni “Materyal Siz” tasarım dilini şimdilik yalnızca bu yılın sonlarında Pixel cihazlara getirecek. İşte Tasarladığınız Materyal temasına hızlı bir bakış

Tasarladığınız Malzeme

Google, tasarladığınız Materyal dilinin karmaşık renk bilimi kullandığını ve arayüze dönüştürücü kontroller getirdiğini söylüyor. Arayüz ve ayrıca sistem widget’larını yeniden tasarladı.

Aydınlık ve karanlığın ötesinde, tüm ruh hallerine uygun bir mod. Google şimdi normal koyu ve açık modlardan ayrı olarak birkaç renk tabanlı mod getiriyor. Bu, ruh hallerine göre özelleştirmeye yardımcı olmalıdır. Bu, Threads by Instagram’da daha önce gördüğümüz bir şey.

Tasarladığınız Materyal, bu sonbaharda Android 12 güncellemesiyle Google Pixel cihazlarına geliyor.

Android 12 Temel Özellikleri

Google, dünya çapında 3 milyar aktif Android cihaz olduğunu söylüyor. Bu nedenle, Android 12, Android ekosistemi için en iddialı sürüm. Google, telefonun size adapte olması, özel ve güvenli olması ve birlikte daha iyi çalışması gerektiğini söylüyor.

Temaya uygun olarak Android 12, Material You design temasının bir parçası olarak ciddi bir tasarım yenilemesi alıyor. Sistem artık tüm arayüz için benzersiz vurgu renkleri elde etmek için renk çıkarma teknolojisini kullanıyor. Bu, Pixel kullanıcıları için benzersiz temalar oluşturmaya yardımcı olacaktır. Google ayrıca görsel efektleri ve özellikle kilit ekranındaki animasyonları iyileştirmek için çalıştı. Her Zaman Açık Ekran aynı zamanda büyük bir tasarım yenilemesine sahip. Ayrıca daha büyük bir saat widget’ı göreceksiniz.

Hızlı Ayarlar paneli ve Bildirim Gölgesi de büyük ölçüde yeniden tasarlandı. Hızlı Ayarlar, tümü yeni “Material You” temasının vurgu renklerini taşıyan daha büyük ve tek tip düğmeler için geçerlidir. Temel cihaz kontrollerinin yanı sıra, kullanımlar Google Pay ve Google Home kontrollerine de erişebilir. Yüzde 22 CPU süresi azaltma ile Android 12, daha iyi performansın yanı sıra daha hızlı ve daha akıcı animasyonlar vaat ediyor.

Gizlilik

Android 12, önceki tüm gizlilik ve güvenliği taşır ve yenilerini alır. Özel verilerinizin ne kadarına uygulamalar ve sensörler tarafından erişildiğini göstermek için Google Apps dahil tüm uygulamaları raporlayan yeni bir Gizlilik Gösterge Tablosu var. İOS 14’e benzer şekilde, Android 12 de durum çubuğunda bir Gizlilik Göstergesi alacak. Ayrıca ayarlardan belirli uygulamalar için sensörleri devre dışı bırakabilirsiniz. “Şimdi Oynatılıyor” ve “Akıllı Yanıt” en yüksek gizlilik standartlarını sağlamaya devam edecek.

Google ayrıca, Android TV işletim sistemi ile çalışan akıllı TV’leri kontrol etmeye yardımcı olması gereken işletim sistemine TV uzaktan kumanda özelliğini de yerleştirdi. Android 12 ayrıca NFC ve UWB (ultra geniş bant) teknolojisiyle çalışan Dijital Araba anahtarı alır. Bu özellik, bu yılın sonlarında belirli Pixel ve Samsung cihazlarında başlayacak ve şimdilik BMW otomobillerinde çalışacak.

Google ayrıca “bunların herkes için adil bir şekilde çalışmasını sağlamak” için kameralar üzerinde çalışıyor. Böylece, kullanıcılar aydınlatma, pozlama ve daha iyi ayrıntılar şeklindeki gelişmeleri görebilecekler. Bu özellikler, Google’ın gelişmiş AI çözümleri kullanılarak desteklenecektir.

Android 12 beta 1, desteklenen Pixel cihazlarda ve diğer üreticilerin çeşitli Android cihazlarında bugünden itibaren piyasaya sürülmeye başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu